Twitter’da Doğrulanmış Hesap (Verified Account) İçin Aranan Şartlar Neler?

Aycrea Dijital Pazarlama

Sosyal medya kanalları arasında popülerliğini kaybetmeyen ve aylık aktif kullanıcı sayısını 2014 yılına göre yüzde on beş arttıran Twitter, bir önceki çeyrekte 308 milyon olan aktif kullanıcı sayısını 316 milyona çıkarmayı başardı. Kullanıcı sayısının artışına paralel olarak doğrulanmış hesaplardaki artış da dikkatlerden kaçmıyor. Onaylanmış hesap furyasını 2009’un yaz aylarında başlatan Twitter, mevcut onaylanmış hesap datasını resmi kaynaklardan duyurmamakta ısrarlı. Bunun yanında Twitter, Verified Account alma yöntemlerine yeni özellikler eklese de resmi onaylanma şartlarını da kamuoyuna açıklamamakta. Twitter Destek Birimi, düzenli aralıklarla hesapları onayladıklarını, temel ilgi alanlarından çok aranan kullanıcılara odaklanmış durumda olduklarını ve normal kullanıcıların hesaplarını onaylamadıklarını söylüyor.

Onaylama, şu anda Twitter’daki önemli kişilerin ve markaların kimliklerinin gerçekliğini belirlemek için kullanılmakta. Twitter, kullanıcıların aradıkları kişileri bulmalarını kolaylaştırmak için düzenli aralıklarla hesapları onaylıyor. Twitter’ın bir hesabı doğrulaması için hesap yöneticisinin bazı kriterleri sağlaması gerekmekte. Bir hesabın onay alması için sağlanması gereken koşullar Twitter tarafından düzenli olarak güncellenmekte ancak yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi resmi kriterler, Twitter tarafından açık bir şekilde ilan edilmemektedir.

Deneyimsel case’lerden ve alan araştırmalarından yola çıkarak Twitter’da bir hesabın doğrulanmasında (verified account) takipçi sayısının doğrudan öneminin bulunmadığını da paylaşmak isteriz.

Bir hesabın onay alabilmesi için hesap yöneticisinin aşağıdaki 3 temel kriteri sağlamış olması gerekiyor:

1. Twitter hesabında kullanılan profil resminin diğer hesaplarda da kullanılması
Kullanıcının Twitter hesabında kullanmakta olduğu güncel profil resmi diğer sosyal medya hesaplarında da kullanılmalıdır. Sosyal ağlarda bütünlük arz eden özelleştirilmiş bir konsept yaratılması, Twitter’ın bir hesabı doğrulaması için gereken temel kriterlerden biri.

2. Twitter’a verilen mail adresinin, hesap sahibinin ismini barındırması
Kullanıcının Twitter hesabında kullanmakta olduğu mevcut mail adresi, hesap sahibinin isminden oluşmalıdır. Mail adresi ile Twitter hesabındaki isimin sağlayacağı uyum doğrulanma sürecini hızlandırabilir.

3. Twitter hesabının aktif olarak kullanılması
Twitter hesabının doğrulanması için hesabın aktif olarak kullanılması, yerine getirilmesi gereken önemli bir kriter. Aktif bir hesaba giden yol ise düzenli içerik paylaşımından ve Twitter reklamlarından geçiyor. Hesap yöneticisinin organize edilmiş bir plan dahilinde içerik paylaşması ve reklam vermesi Twitter hesabının onay almasında etkili olabilmektedir.