İzin Almazsanız İzin’izi Bulurlar

izinli mailing

İzin Almazsanız İzin'izi Bulurlar 1

image

Bugün itibariyle Türkiye’de yürürlüğe giren Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun’a göre; “Ticari elektronik iletiler alıcılara ancak önceden onayları alınmak kaydıyla gönderilebilir. Bu onay, yazılı olarak veya her türlü elektronik iletişim araçlarıyla alınabilir. Özetle, yeni kanun ile e-ticaret faaliyeti gösteren markalar, abonelerinin izinlerini almadan doğrudan pazarlama iletileri gönderemeyecekler.

Mail kutunuzun “izninizi istiyoruz” mailleriyle dolmasından anlayacağınız üzere pek çok marka yeniden onay alma sürecini başlattı bile. Zira e-ticaret faaliyetlerine ilişkin elektronik iletiyle doğrudan pazarlama işlemlerini sağlıklı bir biçimde yürütmek isteyenlerin bu süreçte yapması gereken; iki kademeli izin mesajına benzeyen, onay ve adres doğrulama linki içeren bir onay mesajı göndererek yeniden yasal izin almak.

Ancak burada açılması gereken bazı parantezler/dipnotlar mevcut.

Şöyle ki;

1. Alıcı eğer iletişim bilgilerini e-mail ile bilgilendirilmek üzere verdiyse kullanım ve bakıma yönelik sonraki e-mailler için tekrar onaya gerek yok.

2. Ticaretin sürekliliğini sağlamak üzere esnaf ve tacirlere gönderilecek olan iletiler de onaydan muaf.

Eğer hali hazırda yeniden yasal izin almadıysanız ama e-ticaret faaliyetlerinize elektronik ileti pazarlama stratejisiyle devam edecekseniz, size tavsiyemiz “klavyenizi çabuk tutun.”

Özetle; yeni e-ticaret döneminde, yapılan araştırma ve istatistiki verilere göre e-ticaretteki payı diğer trafik kaynaklarına göre çok daha alt sıralarda yer alan bu pazarlama modelinde izinsiz devam ederek getirisinden çok götürüsüne (1.000-15.000 TL idari ceza) katlanmak istemiyorsanız;
İZİN RİCA EDİNİZ!

İzninizle,
AYCREA TEAM