Dünyadaki ve Türkiye’deki En İyi 10 Web Site – Mayıs 2015

En iyi web site

DÜNYADAKİ VE TÜRKİYEDEKİ EN İYİ 10 WEB SİTE - MAYIS 2015

alexa

 

Günlük site ziyaret ortalaması ve sayfa görüntüleme sayısı kombinasyonu baz alınarak hesaplanan Dünya’daki ve Türkiye’deki en iyi web sitelere ilişkin sonuçlara göre Mayıs ayında Türkiye’de google.com.tr ilk sırada yer alırken Dünya’da ise google.com zirvede yer alıyor.

Google üstünlüğünün açıkça görüldüğü Mayıs ayı sonuçlarına göre Google’ın hemen ardından sosyal medya siteleri arasında popülerliğini yitirmeyip dijital pazarlama alanında yıllar itibariyle markalar için etkin pazarlama mecrası haline gelen Facebook ikinci sırada yer almakta.

Youtube’un Twitter platformunun çok üzerinde yer alarak Dünya çapında ilk 3’te yer alması, dijital dünyadaki aktörlerin video izleme alışkanlıklarının arttığının ve bunun doğal bir uzantısı olarak video content’lerin markaların dijital stratejilerindeki önemini arttıracağı şeklinde yorumlanabilir.

2014 yılında açıklanan verilerle Dünya genelinde 300 milyon kullanıcı sayısıyla oluşturulduğu zamandan bu yana yüksek bir büyüme trendine sahip olan Linkedin ne yazık ki listede ilk 10’da yer almıyor.

Listenin çarpıcı bir diğer sonucu ise Dünya’da 7. sırada yer alan wikipedia.org’un da Türkiye’de ilk 10’a bile girememiş olması!

Sosyal medya platformlarındaki ani yükselişiyle internet kullanıcıları arasında popülerliğini hızla arttıran Onedio ise listenin 10. sırasında yer alıyor. Site trafik büyüme rakamlarına bakılacak olursa; önümüzdeki aylarda onedio.com’u ilk 5 arasında görmek şaşırtıcı olmayacaktır.

İşte listenin tamamı;

No Top Sites in Turkey  Top Sites On The Global
1 Google.com.tr Google.com
2 Facebook.com Facebook.com
3 Google.com Youtube.com
4 Youtube.com Yahoo.com
5 Hurriyet.com.tr Baidu.com
6 Twitter.com Amazon.com
7 Sahibinden.com Wikipedia.org
8 Milliyet.com.tr Taobao.com
9 Eksisozluk.com Twitter.com
10 Onedio.com Qq.com