Facebook VS Youtube Video Savaşı Başladı!

facebook vs youtube savaşı

sosyal medya facebook vs youtube

apertura-facebook-youtube (1)

Yaptığı araştırma sonucu kullanıcılarının günde 4 milyar adet video izlediğini açıklayan Facebook, video platformuna eklediği “Suggested Video” isimli yeni özelliği ile video reklam gelirlerini yapımcılarıyla paylaşacağını duyurarak hem içeriğin kalitesini arttıracak hem de daha fazla reklam geliri elde edebilecek.

Yıllardır yalnızca Youtube’un liderliğinde olan bu alanda çok ciddi bir rakip olarak beliren Facebook, tıpkı Youtube’un uyguladığı gibi 55/45 formülünü kullanıyor; yani video reklam gelirlerinden %55’ini yapımcıya öderken %45’i ise kendisinde kalıyor.

Ancak Facebook, haber akışında otomatik başlayan videoların öncesinde çıkacak reklamların kullanıcılara rahatsızlık vereceğini öngörerek Youtube’un uyguladığı video öncesi reklam gösteriminden farklı bir uygulamaya giderek gelir paylaşımı için yeni platform tasarladı: SUGESSTED VIDEO!

Yeniliğe göre; kullanıcılar, mobilde 3 video izlemeleri halinde backgroundu siyah olan ayrı bir sayfada otomatik olarak başlayan ve Facebook’un otomatik başlayan videolarından farklı olarak sesli bir şekilde kendileri için önerilen videoları görüyorlar. Kullanıcıların her 3 videodan sonra reklam görmesini ise reklam gelirlerinin 3 yayıncı arasında videolarına ayrılan süreye oranla paylaşılacağı şeklinde yorumlayabiliriz.

2006’dan beri dünya çapında hızla artan kullanıcı sayısı ile dijital dünyanın merkezindeki konumunu sürdüren Facebook’un kullanıcı alışkanlıkları ve beğenileri hakkında çok ciddi bir dataya sahip olduğunu düşündüğümüzde Facebook’un video reklam hedeflemesinde Youtube’a kıyasla daha nokta atış gideceğini söyleyebiliriz.

Bekleyip görelim 😉