Google Yeni Logosu İle Karşımızda

 

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru devi Google, bugün itibariyle yeni görünümünü kullanıcılara sundu. Kısa bir süre önce şirket yapısında gittiği değişiklik ile ses getiren Google, şimdi de imajında yarattığı değişikliği kullanıcılarına hazırladığı özel bir video ile tanıttı.

İlk olarak 17 yıl önce yani 1998 tarihinde Larry Page ve Sergey Brin’in Stanford Üniversitesi için kullandığı logo ile başlayan Google serüveninde 2015’deki yeni dizayna baktığımıza logonun eskiden olduğu gibi yalnızca harflerden oluştuğunu görüyoruz. Ancak bu kez logoda tercih edilen sans-serif yazı karakteri ile çok daha modern ve dinamik bir görüntü oluştuğunu söyleyebiliriz. Yenilenen Google logosunun kısa bir süre önce çatı şirketi olarak açıkladığı Alphabet‘in logosundaki sadelikle örtüştüğü ve böylelikle Google’ın iki şirketin tasarım dilini de birbirine yakınlaştırdığı da açıktır.

Google, yeni logosunun duyurusu için hazırladığı videoda logosunun 1998’den bu yana geçirdiği evrimi de gözler önüne serdi. Logo değişimleri incelendiğinde görülecektir ki gerçekleştirilen son değişiklikle en kapsamlı değişikliğin sağlandığını görüyoruz.

Logonun yenilenmesinin yanında tarayıcı sekmelerinde görülen “g” ikonunu da değiştiren Google’ın, yeni ikon tasarımı Google’ın 4 rengini de içinde barındıracak.

 

Logo değişim gerekçesini, aşağıdaki blog yazısıyla açıklayan Google, kararının asıl gerekçesini ortaya koymasa da teknoloji devinin artık sadece masaüstü bilgisayarlardan girilen bir cihaz olmadığı mesajını vermek istediğini söyleyebiliriz.

“Geride bıraktığımız 17 yıl içerisinde Google’da ürün çeşitliliğinden bu ürünlerin görünüş ve kullanımına kadar pek çok değişiklik oldu.

Peki bunu neden şimdi yapıyoruz?

Bir zamanlar Google tek bir cihazdan, sadece masaüstü bilgisayardan ulaştığınız bir adresti. Bugün ise insanlar Google ürünleriyle çok sayıda cihaz, uygulama ve platform üzerinden, bazen gün içerisinde bunların tümünü kullanarak etkileşime giriyor. Google’dan nerede ve ne zaman olursa olsun, ister cep telefonu, TV, saat veya arabanızın kadranı, ister masaüstü bilgisayarınız üzerinden size yardımcı olmasını bekliyorsunuz. Bugün bu gerçeği yansıtan ve en küçük ekranlarda bile Google’ın sihrinin sizin için çalıştığını gösteren yeni bir görsel dili duyuruyoruz. Sizin de göreceğiniz gibi, esas olarak bir masaüstü bilgisayardaki web tarayıcı penceresi için geliştirilen Google logo ve görsel ögelerini, bugünün sonsuz sayıda cihaz ve (dokunma, yazma, konuşma gibi) çok çeşitli giriş yöntemleri arasında gerçekleşen kusursuz bilgi işlem süreçlerini içeren dünyası için güncelledik.

Yeni görsel dil size sadece Google’ı nasıl kullandığınızı değil, Google’ın sizin için nasıl çalıştığını da gösteriyor. Örneğin renkli Google mikrofonu gibi yeni ögeler Google ile yazarak mı, konuşarak mı yoksa dokunarak mı etkileşime girdiğinizi ayırt etmeye yardımcı oluyor. Bu arada küçük “g” ikonuna da veda ettik ve onun yerine logoyla uyumlu bir simge ekledik.

Bu görünüşümüzde yaptığımız ilk değişiklik değil ve muhtemelen sonuncusu da olmayacak. Bugünkü güncellemenin Google’ın Arama, Haritalar, Gmail, Chrome ve daha bir çok şekilde sizin için nasıl çalıştığını mükemmel şekilde yansıttığını düşünüyoruz.

Yeni tasarımı çok yakında ürünlerimizde görmeye başlayacaksınız. Beğeneceğinizi umuyoruz.”

-Google Inc.